Tentacle nie z palca wyssane?
txt: V2

Wyczyny wielu mackowatych potworów z mang i anime z gatunku porno zwanego tentacle hentai (tentacle - macka) wydają się raczej w 100% wytworem chorej wyobraźni japońskich autorów. Bogu ducha winne głowonogi (ośmiornice, kalmary etc.), popularni goście na stołach miłośników frutti di mare, nie zasłużyły na demonizowanie ani w mitologii Cthulhu ani w produkcjach japońskich. Najczęstszym motywem tych drugich jest używanie organów z natury lokomocyjno-manipulacyjnych (macek) do celów lubieżnych. Czy jednak na pewno całkowicie bezpodstawnie?
Nie do końca. Wszystkie głowonogi to zwierzęta rozdzielnopłciowe (co oznacza, że brak tam obojnaków tak częstych w innych gromadach mięczaków), w dodatku o - często silnie zaznaczonym - dymorfizmie płciowym (innymi słowy, samiec znacząco różni się od samicy, płeć można stwierdzić po dość pobieżnych obserwacjach, bez uciekania się do sekcji anatomicznej zwierzęcia). Jednym z bardziej charakterystycznych cech odróżniających samca od samicy jest hektokotylus (hectocotylus) - organ służący do kopulacji, powstały... z przekształconego ramienia (macki), rzadziej pary ramion (wtedy hektokotylus jest parzysty, tzn. jest ich dwa). Czyli jednak - fallusopodobne macki wciskające się we wszelkie możliwe otwory w prekryminowanych utworach komiksowych lub animowanych nie są wyłącznie fikcją literacką. 
To nie koniec - pikantnych szczegółów jest więcej. Po pierwsze - rozmaitość kształtów. Ramiona ośmiornic różnych gatunków różnią się między sobą. Ale jeszcze większe zróżnicowanie występuje wśród macek zhektokotylizowanych (to a propos mnogości kształtów macek, jakie posiadają bohaterowie tentakli). Jeszcze coś: u reprezentantów czterech rodzin ośmiornic (nie wymienię ich tutaj, bo to nie praca naukowa, zainteresowanych odsyłam do poniżej wymienionej literatury) hektokotylus może oderwać się od ciała samca (organ wyposażony jest w plemniomieszki - spermatofory, czyli pakiety z plemnikami) i samodzielnie egzystować przez jakiś czas w drogach rodnych samicy (nie martwcie się o samca - ośmiornice posiadają niesamowite zdolności regeneracyjne - do następnych godów wykształci sobie godnego następcę utraconego organu). Czyż to nie bardzo hentaiowe - taki krótki ale intensywny żywot poświęcony jednemu celowi, oraz niesamowita samodzielność części niesfornej?


Weźmy też pod uwagę inny aspekt, tym razem zachowań niektórych ośmiornic w stosunku do ludzi - notowane są przypadki, kiedy ciekawe zwierzę (głowonogi mają niesamowicie - jak na mięczaka czy w ogóle, bezkręgowca - rozwinięty mózg, z dużą ilością zwojów mózgowych) próbowało "dostać się" do wnętrza płetwonurka, czyli rozebrać go z ekwipunku. Jeśli zwierzę byłoby płci męskiej, a płetwonurek żeńskiej, mielibyśmy dowód na (przynajmniej częściową) realność w interakcjach między bohaterami i bohaterkami omawianych hentaiów. Niestety, nie udało się udowodnić erotycznego podłoża takiego zainteresowania. 
Żeby nie było niedomówień - głowonogi są w stanie spędzać pewien czas (ograniczony ale jednak) poza środowiskiem wodnym.

Powyżej: pozycje przyjmowane przez głowonogi podczas kopulacji (każdy z rysunków przedstawia inny gatunek). Jak widać, fantazja tych niesamowitych mięczaków w tym zakresie nie ustępuje ludzkiej, a możliwości są nawet większe.


Literatura: "Zoologia. Bezkręgowce" (tom 1 część 3), praca zbiorowa pod redakcją Eugeniusza Grabdy. PWN, Warszawa 1989