Coffee Shop Onimal
txt: V2

KongokiZapewne ktoś zadawał sobie pytanie, dlaczego strona fanzina MA-88 nazywa się Coffee Shop Onimal? I skąd wziął się taki dział (ostatnio mocno rozbuchany) w samym fanzinie? Jaka jest geneza Coffee Shop Onimal w fanzinie i dlaczego prowadzi to Kongoki? Odpowiedź na te frapujące Was pytania znajdziecie poniżej.

Onimal w "Black Magic" Coffee Shop Onimal to kawiarnia, w zasadzie sieć kawiarni. Po raz pierwszy pojawiła się oczywiście w pierwszej mandze Masamune Shirow - Black Magic, z której pochodzi sama nazwa fanzina jak i pomysł na Prolog (zamiast wstępniaka) oraz Epilog (zamiast występniaka). Jej właścicielem był bioroid Kongoki. Po ucieczce z Teotihuacan otwierana w kilku innych miejscach w komiksie. W niej w zasadzie rozpoczyna się i kończy Black Magic.
Ale to nie koniec! Shirow, dokładnie tak jak lubi, zapożycza sam od siebie i nie byłby wręcz sobą, gdyby nie wrzucił Onimala tu i ówdzie w swoich innych pracach. 
Onimal w "Dominion"Po raz kolejny Onimal pojawia się w Dominionie (mandze, nie mylić z anime) - pierwszym Dominionie, tym z 1986 roku. Pojawia się na króciutko i epizodycznie i pod odrobinę zmienioną nazwą Coffee House Onimal: to ten lokal, gdzie wparowuje Leona Ozaki w Bonapartem w pościgu za bandziorem. Adaptacja tej sceny pojawiła się w drugiej OAV (New Dominion Tank Police - niestety, w anime Onimal zamieniono w chińską restaurację), emitowanej u nas przez Canal+.
Onimal w "Appleseed"Po czym Onimal wcale nie odchodzi w niepamięć! Już w pierwszym Appleseed pojawia się ponownie jako Bar&Coffee House Onimal - to chałupa Hitomi, w której zamieszkują Deunan i Briareos po przybyciu do Olimpu.
Więcej Onimalu w pracach Shirowa nie dopatrzyłem się - natomiast jeśli ktokolwiek będzie bardziej spostrzegawczy ode mnie i cokolwiek więcej znajdzie, będę wdzięczny, jeśli da znać.

Wszystkie ilustracje - (c) Shirow Masamune